prof. HARTMUT ROSA
SOLIDARNOŚĆ I REZONANS /
SOLIDARITY AND RESONANCE

 
30 sierpnia 2020, godz. 18
ECS, audytorium

 
Słowo wstępne: Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Miasta Gdańska oraz Basil Kerski – dyrektor ECS.
Wystąpienie: Nicola Beer – wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego.

SOLIDARNOŚĆ I REZONANS / SOLIDARITY AND RESONANCE – wykład w przeddzień rocznicy podpisania Porozumienia Gdańskiego wygłosi Hartmut Rosa.

Hartmut Rosa jest socjologiem i politologiem, profesorem na Uniwersytecie Friedricha Schillera w Jenie, a od 2013 roku dyrektorem Max Weber Kolleg w Erfurcie. Od wielu lat wykłada też gościnnie na The New School w Nowym Jorku. W swoich badaniach skupia się na socjologii nowoczesności, w tym szczególnie problematyce dobrego życia, krytyce społecznej, patologiach nowoczesności, a także na relacjach między podmiotem i światem, które określa mianem relacji rezonansu. Relacje rezonansu mają być odpowiedzią na poczucie alienacji późnonowoczesnej podmiotowości. Angażuje się w praktyczne rozwijanie koncepcji rezonansu dla systemu edukacji.

Rosa czerpie z bogatej tradycji szkoły frankfurckiej, podejmuje twórczy dialog z filozofią Charlesa Taylora, Jürgena Habermasa, Axela Honnetha, jak też fenomenologią i współczesnymi teoriami społecznymi. W 2018 roku został odznaczony Nagrodą Ericha Fromma. Do jego najważniejszych prac należą m.in. „Beschleunigung. Die Veränderung der Zeitstrukturen in der Moderne” (2005), „Alienation and Acceleration. Towards a Critical Theory of Late-Modern Temporality” (2010), „Weltbeziehungen im Zeitalter der Beschleunigung. Umrisse einer Gesellschaftskritik” (2012) i „Resonanz: Eine Soziologie der Weltbeziehung” (2016).

Po raz pierwszy w języku polskim nakładem ECS ukazuje się przekład książki Hartmuta Rosy „Przyspieszenie, wyobcowanie, rezonans. Projekt krytycznej teorii późnonowoczesnej czasowości”, która jest przystępnym wprowadzeniem w rozwijaną przez autora od lat teorię krytyczną (→ więcej).

Po wykładzie odbędzie się dyskusja z prof. Hartmutem Rosą, w której udział wezmą:
dr Magdalena Żadkowska – socjolożka, adiunkt w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego, badaczka życia codziennego par oraz relacji kobiet i mężczyzn w domu i w pracy. Autorka książki „Para w praniu. Codzienność, partnerstwo, obowiązki domowe” (2016) i współautorka – „Tu się pracuje! Socjologiczne studium pracy zawodowej prowadzonej w domu na zasadach telepracy” (2017)
dr Jacek Kołtan – filozof i politolog, pełnomocnik dyrektora ECS ds. naukowych, który interesuje się współczesną teorią społeczną i polityczną, w badaniach zajmował się m.in. historią idei solidarności, ruchami społecznymi i przeobrażeniami współczesnej tożsamości podmiotu. Opublikował m.in. „Solidarność, demokracja, Europa” (współred., 2020), „Przesilenie. Nowa kultura polityczna” (red., 2016), był też współtłumaczem książki Hartmuta Rosy „Przyspieszenie, wyobcowanie, rezonans” (2020).
GALERIA
fot. Grzegorz Mehring / Archiwum ECS