12.11.2018

HORYZONTY PROGRAMOWE OPOZYCJI DEMOKRATYCZNEJ W PRL | debata

termin | 12 listopada 2018, poniedziałek, godz. 17.30
miejsce | ECS, biblioteka (1 piętro)
wstęp | wolny

– Postulat odzyskania niepodległości jako cel nadrzędny, do którego należy dążyć, stawiało większość środowisk opozycji demokratycznej w PRL, mimo różnić światopoglądowych między nimi – wyjaśnia dr Jakub Kufel z Wydziału Myśli Społecznej ECS. – Różnice dotyczyły możliwości odzyskania wolności w związku z zagrożeniem interwencją ze strony stacjonujących w Polsce wojsk Związku Radzieckiego.

Pierwszą organizacją opozycyjną, która w sposób otwarty postawiła temat niepodległości była Konfederacja Polski Niepodległej, proklamowana nieprzypadkowo 1 września 1979. Hasła niepodległościowe pojawiały się na transparentach podczas manifestacji patriotycznych, organizowanych z okazji rocznic takich jak 11 listopada – ważnych społecznie, a przemilczanych lub marginalizowanych w oficjalnej propagandzie.

– Za uczestnictwo w tych manifestacjach groziły sankcje – przypomina dr Kufel. – Mimo tego, co roku gromadziły one coraz większą ilość osób, co świadczyło o rosnącym oporze społecznym, który swoją kulminację osiągnął w sierpniu 1980 roku, gdy wybuchł strajk – najpierw w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, a następnie w całej Polsce.
 
Na temat polskiej myśli niepodległościowej i suwerenności będą dyskutować dawni działacze opozycji demokratycznej w PRL: Leszek Moczulski – publicysta i polityk oraz Krzysztof Król – polityk i dziennikarz, obaj związani z Konfederacją Polski Niepodległej. Rozmowę poprowadzi Grzegorz Wołk – historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.

Demonstracje z udziałem działaczy Konfederacji Polski Niepodległej w latach 80. / ze Zbiorów ECS