10.03.2021

GOŚCIE Z FRANCJI

Delegacja francuskiego rządu 9 marca zwiedziła wystawę stałą ECS. Spotkała się także z Aleksandrą Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Goście przybyli do Polski z trzydniową wizytą.

Delegacji francuskiego rządu przewodniczył Clément Beaune, sekretarz stanu ds. europejskich. Wśród gości znaleźli się także: ambasador Francji w Polsce – Frédéric Billet, dla którego była to pierwsza wizyta w Gdańsku i konsul honorowy Francji na Pomorzu – Alain Mompert.
Gdańsk jest dla Francji i Francuzów miastem niezwykle ważnym. To miejsce, gdzie dokonała się pokojowa rewolucja Sierpnia 1980 roku, a potem trwał opór przeciw władzy w mrocznych latach stanu wojennego. Nie ma lepszego miejsca na opowiadanie tej historii niż Europejskie Centrum Solidarności – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS.

Wizyta ma wystanie stałej ECS rozpoczęła się od przedstawienia historii sierpniowego zrywu. Goście dłuższą chwilę stali przy Tablicach z 21 Postulatami. Dyrektor Basil Kerski wyjaśniał gościom, jak ogromną rolę odegrały te tablice w upowszechnieniu postulatów strajkujących robotników. Clément Beaune żywo interesował się, czy żyją jeszcze osoby, które te postulaty spisały. Zaciekawienie francuskich gości wzbudził także oryginalny stół ze stoczniowej stołówki, dzisiaj pełniący funkcję multimedialnego ekranu z fotografiami, obrazującymi dzień codzienny strajkujących robotników i film, pokazujący ogłoszenie przez Lecha Wałęsę powstania niezależnych, samorządnych związków zawodowych. Nie zabrakło także wyjaśnienia fenomenu gdańskiej stoczni, która powstała w sercu dawnego średniowiecznego miasta – symbolu sierpniowego zrywu i opowieści o tym, jak gdańscy robotnicy byli wspierani przez inteligencję, co z pewnością wyróżniało ten protest spośród wcześniejszych.
To było działanie krok po kroku, prawdziwa ewolucja, nie rewolucja, a na pierwszym miejscu wśród postulatów znalazło się żądanie utworzenia wolnych i niezależnych od władzy związków zawodowych – mówił podczas oprowadzania Basil Kerski. – I to był szok dla ówczesnej władzy, ale musiała ten postulat zaakceptować.
Duże wrażenie wywarła także historia Anny Walentynowicz i jej oryginalna suwnica, eksponowana na wystawie.

Jest już tradycją, że pod koniec zwiedzania goście wystawy mają okazję spisać własne przesłanie, spostrzeżenia, życzenia, troski… Białe i czerwone karteczki na olbrzymiej ścianie układają się w napis SOLIDARNOŚĆ.
Clément Beaune napisał na swojej: „Polska znalazła swoją wyjątkową drogę do odzyskania wolności. To szczególne doświadczenie mojej młodości, które dzisiaj jest naszym wspólnym zobowiązaniem”. Na pozostałych karteczkach pozostawionych przez gości z Francji można przeczytać: „To piękna historia pokojowej walki w kraju, który zaznał w swojej historii wiele przemocy”. Na innej: „Historia Solidarności to historia bojowników o wolność i fundamentalne prawa, które przynależą każdemu człowiekowi”. Ta kończy się wezwaniem: „Brońmy naszych wartości”.

Po zwiedzaniu wystawy stałej goście spotkali się z prezydent Gdańska – Aleksandrą Dulkiewicz. Następnie Drogą Królewska delegacja przeszła do Bazyliki Mariackiej, gdzie goście oddali hołd zamordowanemu prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi.
Pan minister był pod dużym wrażeniem wystawy w ECS i naszej historii. Podczas zwiedzania wystawy pytał o nasze korzenie, ale także o ważne dla nas współcześnie wartości. Rozstaliśmy się ze słowami, że to nie jest jego ostatnia wizyta w Gdańsku – relacjonowała prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
Gdańsk był po Warszawie drugim miastem, odwiedzonym przez delegację francuskiego rządu podczas trzydniowej wizyty w Polsce.
Dyrektor Basil Kerski przypomniał, że ECS miał szczęście gościć już dwóch francuskich premierów: Jean-Marca Ayrault i Manuela Vallsa.
Premier Valls na widok zdjęcia z 14 grudnia 1981 roku z wielkiej solidarnościowej manifestacji w Paryżu stwierdził, że pamięta ją doskonale. Brał w niej udział będąc paryskim studentem Aleksandra Smolara. Polskie i francuskie losy przecinają się po wielekroć, a spoiwem tego związku są wartości europejskie: wolność i demokracja. Jestem zaszczycony, że po raz kolejny mogłem opowiedzieć o polskiej drodze do wolności.


fot. Grzegorz Mehring / Archiwum ECS