07.08.2019

GŁOS LAGUNY | wernisaż wystawy

termin | 7 sierpnia – 30 września 2019, 7 dni w tygodniu, w godzinach otwarcia ECS
wernisaż
| 7 sierpnia, środa, godz. 18.00
miejsce | Solidarność Codziennie, 3 piętro ECS
wstęp | wolny

„Głos laguny” to niezależna inicjatywa Kamili Chomicz – trójmiejskiej artystki, fotografki, która podczas podróży do Bacalar w Meksyku robiła zdjęcia stromatolitom, wodzie, roślinom, zwierzętom i zanieczyszczeniom oraz rozmawiała z mieszkańcami i naukowcami.

„Pierwszy raz pojechałam do Meksyku sześć lat temu. Szukałam opowieści i legend o drzewach. Lagunę poznałam na kąpielisku ecologico. Przezroczysta i krystaliczna woda rozciąga się tam na kilkunastometrowym brzegu. Laguna i Bacalar stało się moim osobistym rajem, do którego wracam każdej zimy. Od mojej pierwszej podróży miejsce to bardzo się zmieniło.
Miasto zaczęło się „rozwijać”. System kanalizacyjny nie działa dobrze. Ścieki, których przybywa wraz z turystami, często bezpośrednio wpływają do laguny albo dostają się tam przez pęknięcia w starych rurach. Spływają tam też pestycydy z pól uprawnych, śmieci i olej wyciekający z łodzi motorowych. Skład chemiczny wody się zmienia, prowadząc do nieodwracalnej zmiany”.

Kamila Chomicz – niezależna artystka, lokalna działaczka na rzecz środowiska i biolożka, fascynuje ją złożoność i różnorodność przyrody. „Staram się jednak zwracać uwagę na to, co mnie otacza i szukać nawet minimalnych kompromisów, abym mogła zobaczyć nie tylko siebie. Jestem świadoma faktu, że natura jest połączonym systemem, którego jesteśmy częścią, więc wybierając łatwiejsze i pozornie bardziej dochodowe rozwiązania, możemy sobie zaszkodzić.”

Koncepcja wystawy, zdjęcia i opisy:
Kamila Chomicz

Ilustracje:
Ada Dobrzelecka
Joanka Grochowska
Agata Królak
Magda Pela
Honorata Martin
Zosia Martin
Ula Wasielewska

Tekst dla laguny napisała:
Simona Jambor

Projekt plakatu:
Maciej Bichowski

Tłumaczenia:
Zosia Maszkowska, Jola Witaszek, Jonathan Curiel