30.06.2017

GDY OTWORZYLI BRAMY... | spotkanie z prof. Joanną Muszkowską-Penson

termin | 30 czerwca, piątek, godz. 17
miejsce | ECS, biblioteka
wstęp | wolny

„Pani Profesor przez całe życie była lekarzem z powołania, pracowała dla innych, bo to obiecała sobie, kiedy cudem przeżyła niemiecki obóz koncentracyjny” – autor książki, Jacek Ladorucki, przedstawia bohaterkę „Gdy otworzyli bramy, zaczęłam iść w stronę domu...: rozmowy z Joanną Muszkowską-Penson”. 
Prof. to prawdziwa legenda – żołnierz Związku Walki Zbrojnej, więźniarka niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück, lekarka i wykładowczyni akademicka, działaczka opozycji w okresie PRL, mądry i życzliwy człowiek.
Profesor jest osobą wyjątkowej skromności – opowiada o swoim życiu przedstawiając siebie jako świadka wydarzeń, choć jest ich aktywną uczestniczką. Z rozmowy wyłania się obraz powojennej rzeczywistości Łodzi i Gdańska, oraz losów inteligenckich rodzin, które wojna rozrzuciła po Europie. To także opowieść o przemianach w Polsce. „Po wojnie, w Gdańsku, już jako lekarz, u boku męża, wybitnego internisty, Jakuba Pensona, specjalizowała się w nefrologii, a jednocześnie angażowała się społecznie i działała na rzecz opozycji politycznej, obok Lecha Wałęsy, ks. Henryka Jankowskiego, Jacka Taylora, wśród robotników w stoczni. Nigdy jednak nie miała pokusy, by zostać politykiem” – autor wprowadza do wielowątkowej rozmowy.
 
W spotkaniu – obok prof. Joanny Muszkowskiej-Penson i Jacka Ladoruckiego – udział weźmie Jarosław Kurski, dziennikarz i publicysta, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”. Spotkanie poprowadzi Roman Daszczyński, redaktor naczelny portalu gdansk.pl
 
Książka w cenie 34,90 zł do nabycia podczas spotkania. Płatność gotówką na miejscu w bibliotece lub kartą w Museum Store na parterze.