28.04.2015

Far from Poland

Zapraszamy na gdańską premierę filmu dokumentalnego „Far From Poland” z 1984 roku z udziałem reżyserki – amerykańskiej dokumentalistki Jill Godmilow.


Po przeszło 30 latach po raz pierwszy pokazany zostanie film opowiadający historię Solidarności, nakręcony w całości Nowym Jorku ze względu na odmowę przyznania reżyserce wizy przez władze PRL. Niesprzyjające okoliczności zmusiły autorkę do zastosowania innowacyjnych środków filmowych

Jill Godmilow nigdy nie dotarła do Stoczni Gdańskiej, gdzie toczyły się wydarzenia które ją fascynowały i o których nakręciła, jak twierdzi, najważniejszy film w swojej karierze. Będzie to ważne, symboliczne wydarzenie, że po 30 latach uda jej się dotrzeć do tego miejsca. Film „Far from Poland” jest niezwykle ważnym, nieznanym dotąd faktem z historii Solidarności oraz jej recepcji na świecie.

Po projekcji filmu odbędzie się rozmowa z udziałem Jill Godmilow, profesora Mirosława Przylipiaka, filmoznawcy, i Anny Marii Mydlarskiej, kierującej Działem Dokumentacji Filmowej ECS.


film | „Far from Poland”, reż. Jill Godmilow, USA, 1984
miejsce | Europejskie Centrum Solidarności – Audytorium, pl. Solidarności 1, Gdańsk
data | 28 kwietnia 2015, wtorek, godz. 18
wstęp | wolny
organizatorzy | Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Sztuki Nowoczesnej