18.02.2022

FILATELISTYKA DRUGIEGO OBIEGU W DARZE DLA ECS

Dwadzieścia klaserów z unikatowym zbiorem solidarnościowych znaczków, kart pocztowych, całostek, druków cegiełek i innych filatelistycznych skarbów, które wydawano w drugim obiegu – trafiło do archiwum ECS. W imieniu rodziny dar przekazała Katarzyna Konarska, wnuczka autora zbioru.
– To niezwykle zróżnicowany i bogaty materiał. Przed nami praca związana z jego opracowaniem – mówi Monika Krzencessa-Ropiak, kierownik Działu Archiwum i Organizacji Wystaw.


Fot. Katarzyna Granacka / Archiwum ECS

Zbiór przyjechał do nas z Warszawy, jest spuścizną po Stanisławie Konarskim (1923–2007) – historyku, który przez 25 lat był wicedyrektorem Muzeum Historycznego m. stołecznego Warszawy, a przez 45 lat współautorem Polskiego Słownika Biograficznego (opracował aż 337 biogramów).


Stanisław Konarski
Fot. psb.pan.krakow.pl / Polski Słownik Biograficzny


Niewykluczone, że archiwalną skrupulatność Stanisław Konarski odziedziczył po swoim ojcu, przedwojennym dyrektorze Archiwum Akt Dawnych w Warszawie. – Dziadek wraz z babcią Barbarą Konarską, również historyczką, działali w podziemnej Solidarności, kolportowali wydawnictwa drugiego obiegu, pomagali internowanym. Pasją dziadka były podróże. Wędrował po Polsce, Europie, północnej Afryce, a także był w Himalajach – wspomina wnuczka. – Dziadek z pewnością by się cieszył z naszej decyzji o przekazaniu tego zbioru do ECS.
Serdecznie dziękujemy!


Fot. Katarzyna Granacka / Archiwum ECS