04.05.2020

FAKE NEWS I FARMY TROLLI | Klub Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego

termin | 4 maja 2020, poniedziałek, godz. 12
transmisja online | fb.com/ecsgdansk, gdansk.pl
 

goście
prof. JOLANTA MAĆKIEWICZ | językoznawczyni i medioznawczyni, badaczka języka wypowiedzi medialnych, Uniwersytet Gdański
PAWEŁ TERPIŁOWSKI | redaktor naczelny serwisu demagog.org.pl, sprawdza prawdomówność polityków, walczy z fałszywymi newsami i manipulacją w Internecie
WOJCIECH CIEŚLA | redaktor tygodnika Newsweek, pięciokrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii dziennikarstwo śledcze

W imieniu Klubu Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego zaprasza prof. JANUSZ RACHOŃ, autor poniższego wprowadzenia.


Fake news i farmy trolli

„Koronawirus jest przykrywką do wprowadzenia sieci 5G”, „Bill Gates sfinansował produkcję wirusa”, „picie alkoholu odkaża od środka” – fałszywe informacje codziennie zalewają sieć, są czytane, komentowane, przesyłane dalej…

Każdy odbiorca mediów elektronicznych codziennie wyrusza niczym na wojnę, wojnę informacyjną. Choć to zjawisko znane od wieków, to w dobie postępu technologicznego, coraz powszechniejszego dostępu do Internetu, globalizmu mediów społecznościowych zyskuje zupełnie inną jakość. Fake newsy pomagają wygrywać wojny (aneksja Krymu i wojna w Donbasie), wpływają na wyniki wyborów (ostatnia kampania prezydencka w Stanach Zjednoczonych) czy realnie wpływają na życie setek, tysięcy ludzi (ruchy antyszczepionkowe).

Kolejnym zjawiskiem, które znajduje pożywkę w internecie jest tzw. trolling. A więc antyspołeczne zachowania, najczęściej w miejscach, w których możliwe jest pisanie komentarzy lub postów w sposób anonimowy. Dzisiaj trolling oznacza próbę wpłynięcia na dyskurs. Przejawia się np. w popieraniu jakiejś partii lub w występowaniu przeciwko niej, co jest próbą formowania opinii. Sprawa robi się znacznie poważniejsza, kiedy mamy do czynienia ze zorganizowanym i płatnym trollingiem, często motywowanym politycznie lub światopoglądowo. Wykrycie trollingu jest trudne. Trollem może być pojedynczy człowiek, niekiedy grupa. Wiele kont bywa powiązanych ze sobą niczym mafijna ośmiornica.

Wydaje się, że dzisiaj umiejętność selekcji i weryfikowania pozyskiwanych informacji jest kluczową kompetencją świadomego internauty, odbiorcy mediów. Lenistwo intelektualne i brak krytycznego myślenia mszczą się na nas samych i wszystkich, dla których my stajemy się pasem transmisyjnym informacji.

Chcemy rozmawiać o fałszywych informacjach w przestrzeni publicznej, o zorganizowanych formach ich tworzenia i wpływu tych zjawisk na życie społeczne.

prof. dr hab. inż. Janusz Rachoń