27.11.2018

ECS HISTORIA 2: STOMMIZM | spotkanie wokół książki

termin | 27 listopada 2018, wtorek, godz. 18
miejsce | ECS, biblioteka (1 piętro)
wstęp | wolny


Czym jest stommizm? Kim był człowiek, który potrafił powiedzieć komunistom „nie”? Zapraszamy na spotkanie wokół biografii Stanisława Stommy (1908–2005), jednego z najwybitniejszych intelektualistów polskich II połowy XX wieku. Wspólnie zastanowimy się nad tym, czy jego myśl pozostaje aktualna również i dziś.

Gośćmi Europejskiego Centrum Solidarności będą Henryk Woźniakowski, publicysta, wydawca, tłumacz, prezes zarządu Społecznego Instytutu Wydawniczego „Znak” oraz dr hab. Radosław Ptaszyński, historyk z Uniwersytetu Szczecińskiego, autor książki „Stommizm. Biografia polityczna Stanisława Stommy” (Wydawnictwo Znak, 2018). Spotkanie poprowadzi Michał Przeperski z Instytutu Pamięci Narodowej.

SPRZEDAŻ KSIĄŻEK
W trakcie spotkania będzie można nabyć książkę „Stommizm”. Płatność tylko gotówką.

organizatorzy | Europejskie Centrum Solidarności, Wydawnictwo Znak, Klub Tygodnika Powszechnego Trójmiasto

SEANS FILMU SENIOR
O godz. 17 w mediatece ECS (1 piętro) wyświetlimy biograficzny film dokumentalny SENIOR (reż. Ireneusz Engler, prod. Video Studio Gdańsk, 1990), którego bohaterem jest Stanisław Stomma. Wstęp na seans jest wolny. Jeśli ktoś nie dotrze na seans, film jest udostępniony online w bazie ArchiwumFilmowe.pl, zawierającej produkcje przekazane do Fundacji Archiwum Filmowe „Drogi do niepodległości”.
obejrzyj film | → tutaj

ECS HISTORIA to cykl, w którym poruszamy zagadnienia dotyczące przeszłości Polski i świata, które są aktualne także i dziś. Zapraszamy na kolejne spotkanie, już 11 grudnia – ECS HISTORIA: OPOZYCJA, POWIELACZ, REWOLUCJA. Inauguracyjne spotkanie poświęciliśmy zagadce śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.