23.04-24.04.2015

Dla przyszłości bez Czarnobyla i Fukuszimy

Europejskie Centrum Solidarności i Fundacja Eko-rozwoju FER zapraszają do udziału w Tygodniu Akcji „Dla przyszłości bez Czarnobyla i Fukuszimy”, która odbędzie się w dniach 23–24 kwietnia w ECS.
To już 3 edycja akcji. W programie spotkania ze świadkami katastrofy w Czarnobylu oraz debata dotycząca perspektyw zastąpienia energii węglowej energią ze źródeł odnawialnych w Polsce. Spotkania i dyskusje poprowadzi ekspert Fundacji Eko-rozwoju Jerzy Niczyporuk.
 
PROGRAM
23 kwietnia 2015 | czwartek | sala wystaw czasowych (parter)
09.00–11.00 Spotkanie z Haliną Kałasznikową, dyrektorem Zespołu Szkół w Mińsku
Halina Kałasznikowa jest koordynatorką profilaktyki zdrowotnej dla dzieci poszkodowanych przez katastrofę atomową w Czarnobylu.
Po spotkaniu dyskusja z uczestnikami nt. energii odnawialnej w Polsce: solary, geotermia, biogaz, wiatraki za horyzontem na morzu: „Mądry Polak przed szkodą” „Mądry Polak przed szkodą”
12.00–14.00 Spotkanie z Volodymyrem Volchenko – ratownikiem – dowódcą jednego z oddziałów likwidujących skażenie po katastrofie w Czarnobylu, wieloletnim dyrektorem TV w Dniepropietrowsku.
Po spotkaniu dyskusja z uczestnikami nt. Energii odnawialnej w Polsce: „Mądry Polak przed szkodą”, prezentacja edukacyjnej gry interaktywnej „remix energetyczny” – bezpieczeństwo energetyczne Pomorza i Polski.
24 kwietnia 2015 | piątek | sala im. Jana Pawła II (1 piętro)
09.00–11.00 Spotkanie z Haliną Kałasznikową i Volodymyrem Volchenko – relacje świadków naocznych największej w historii ludzkości katastrofy ekologicznej.
Po spotkaniu dyskusja o możliwej współpracy i wymiany młodzieży z Ukrainy i Białorusi – metody zdrowej rekreacji i profilaktyki zdrowotnej.