BISKUPIA GÓRKA

NASZE WSPÓLNE MIEJSCE
festyn rodzinny

Gra na samodzielnie wykonanych instrumentach była hitem tegorocznych obchodów ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ na Biskupiej Górce. Było także uroczyste odsłonięcie dwóch murali: jednego wykonanego przez młodzież, a drugiego przez seniorów. Powstało 70 poduszek na wydarzenia plenerowe. Nie zabrakło m.in. zabaw dla dzieci i konkursów dla wszystkich oraz zwiedzania okolicy z przewodnikiem. Finał projektu obył się 27 sierpnia.

– Robię to dla siebie, bo ja tu mieszkam, więc chciałabym, żeby mnie się tu przyjemnie żyło. – o udziale w projekcie w roli współorganizatorki powiadała Krystyna Ejsmont, która prowadzi lokalny Dom sąsiedzki. – Dla mnie ważne jest, że mamy cel i mimo tego, że inni stoją z boku i się z nas nabijają, to my to razem robimy i daje to nam siłę. Widzimy, że ta przestrzeń wokół się zmienia, jest przyjemniej żyć. Widzimy, że nierzadko ci, którzy się z nas śmiali, też w końcu łapią za grabie i też porządkują teren wokół swojego domu. Mam nadzieję, że te nasze działania będą zaraźliwe.
I rzeczywiście, ta zaraza się niesie, bo udało się zjednoczyć młodych i starszych mieszkańców.
– Robiliśmy ogródek, sprzątaliśmy podwórko, sadziliśmy kwiaty, pieliliśmy, grabiliśmy, wyrzucaliśmy kamienie. Robiliśmy porządek, żeby było miło i dla mieszkańców, i dla nas. Jak jest ciepło, to tam idziemy ze stolikiem, tam mamy zebrania klubu seniora. Jest pięknie – opowiadała Henryka Romanowska, 86-letnia emerytka. – Takie wydarzenie jest potrzebne, bo i dzieci przyjdą, pobawią się, i mamy z wózkami. Jest ławeczka postawiona, można sobie posiedzieć. Dobrze się w tym czuję, to lepsze od siedzenia w domu.
Mieszkańcy Biskupiej Górki po trzeci uczestniczyli w projekcie.

organizatorzy
| Doraco sp. z o.o., Fundacja „Rodzinny Gdańsk”, Fundacja „Życie i Pasja”, Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna, Kolektyw Twórczy MAMYWENE, Mieszkańcy Biskupiej Górki, RUTA URBAN GARDEN, Stowarzyszenie WAGA, Szkoła Podstawowa nr 21, Towarzystwo Profilaktyki Środowiskowej „Mrowisko”, Zarząd Transportu Miejskiego, ECS