22.09.2015

Ambasador Nowej Europy | Paulina Wilk

AMBASADOR NOWEJ EUROPY | Spotkanie autorskie z Pauliną Wilk

termin
| 22 września 2015, wtorek / godz. 18.00
miejsce | ECS, biblioteka (I piętro)
Uwaga! Wejście do budynku od strony placu Solidarności

Cykl spotkań towarzyszących nagrodzie Ambasador Nowej Europy
Paulina Wilk, autorka „Znaków szczególnych” i Łukasz Wojtusik (TOK FM)

„Znaki szczególne” to prywatny zapis dorastania w czasie demokratycznych przemian. Osobista i poruszająca historia do rodzinnego czytania. Współczesna Polska ujęta w autobiograficznej opowieści trzydziestolatki, która razem z rówieśnikami przeżywała zachwyty i rozczarowania nową rzeczywistością. Ukształtowani w okresie gwałtownych przemian i entuzjastycznej atmosferze wolności, stworzyli różnorodne pokolenie. Autorka, jak wszystkie dzieci transformacji, nosi własne znaki szczególne. (źródło: www.wydawnictwoliterackie.pl)

Książka Pauliny Wilk znalazła się w gronie pięciu nominowanych publikacji do nagrody Ambasador Nowej Europy 2015.

Paulina Wilk - rocznik 1980. Pisarka i publicystka. Autorka nagradzanego debiutu „Lalki w ogniu. Opowieści z Indii”. Jest współzałożycielką Fundacji „Kultura nie boli” działającej na rzecz edukacji kulturalnej i promocji literatury, a także współorganizatorką Big Book Festival – międzynarodowego festiwalu książki, który od 2013 r. odbywa się w Warszawie.

Cykl spotkań pod szyldem Ambasador Nowej Europy jest próbą spojrzenia na nas, Europejczyków, nie tylko z poziomu wielkiej historii, ale także przez pryzmat doświadczeń jednostki, relacji społecznych, aktywności obywatelskich w obszarach kultury, edukacji, gospodarki. Tym, co być może najlepiej oddaje ducha i charakter tych procesów jest literatura. I to zarówno piękna, jak i akademicka. Dlatego nasz cykl pomyśleliśmy jako spotkania z autorami, których twórczość i oni sami pozwolą na lepsze zrozumienie naszej współczesnej sytuacji.

Ambasador Nowej Europy to nagroda przyznawana corocznie przez Europejskie Centrum Solidarności i Kolegium Europy Wschodniej za najlepszą publikację wydaną w języku polskim, której tematyka dotyczy Europy.

Dotychczasowi laureaci nagrody:
Ambasador Nowej Europy 2015
Aleksander Kaczorowski: Havel. Zemsta bezsilnych (Wydawnictwo Czarne)
Piotr Pogorzelski: Barszcz Ukraiński (Wydawnictwo Helion)

Ambasador Nowej Europy 2013
Tony Judt, Timothy Snyder: Rozważania o wieku XX (Dom Wydawniczy Rebis)

Ambasador Nowej Europy 2012
Martin Pollack: Cesarz Ameryki. Wielka ucieczka z Galicji (Wydawnictwo Czarne)