19.05.2015

1945. WOJNA I POKÓJ | Premiera książkowa


termin | 19 maja 2015, wtorek, godz. 18.00
miejsce | ECS, biblioteka (I piętro)
wejście | przez historyczną stoczniową Bramę nr 2
wstęp | wolny

Zapraszamy na gdańską premierę książki – „1945. Wojna i pokój”, pióra wypróbowanej reportażystki – Magdaleny Grzebałkowskiej, autorki bestsellerowych: „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego” (2011) i „Beksińscy. Portret podwójny” (2014).
To opowieść o czasach przełomu, końcu wojny i początku nowej epoki, kiedy wojny już nie było, pokój zdawał się jeszcze nieoczywisty, a w ludziach pobrzmiewał dramat wojny i tymczasowość bytu.
– Stereotypowo myśli się o tym roku tak, jak nauczyła nas propaganda. Strzały w powietrze na wiwat 8 maja, Niemcy wychodzą, wszyscy się cieszymy i potem już jedna wielka szczęśliwość. Prawda jest taka, że ja cały czas płaczę przy tym temacie. To zgroza, straszny był rok 1945 – mówiła Magdalena Grzebałkowska na antenie Polskiego Radia.
Co najistotniejsze, na tom składają się historie spisane w oparciu o relacje świadków. Bohaterami są m.in. niemieccy uciekinierzy ocaleni z okrętu „Wilhelm Gustloff”, zatopionego w 1945 roku przez radziecki okręt podwodny, przesiedleńcy, dzieci z żydowskiego sierocińca…
Książka, według Onet.pl, znalazła się na liście najbardziej oczekiwanych premier 2015 roku. Wydawcą jest Agora.

● Wydarzenie to jedna z naszych pozycji w ramach programu BAŁTYCKIEGO FESTIWALU NAUKI w ECS