11.06-14.06.2015

13. Gdańsk DocFilm Festival

Trzynasta edycja międzynarodowego festiwalu filmów dokumentalnych Gdańsk DocFilm Festival Godność i Praca | Dignity & Work, odbędzie się w w Europejskim Centrum Solidarności. Do konkursu 13.Gdańsk DocFilm Festival zakwalifikowały się 24 dokumenty z ponad 250 zgłoszonych, w tym 10 filmów zagranicznych, 2 polskie koprodukcje i 10 filmów polskich. Przewodniczącą Jury trzynastej edycji festiwalu będzie Magdalena Piekorz – reżyserka m.in. ośmiu filmów dokumentalnych.

O laury GDFF rywalizować będą m.in. „Deep Love” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, „Dom na głowie” Adama Palenty, „TOTART, czyli odzyskiwanie rozumu” Bartosza Paducha, „Punkt wyjścia” Michała Szcześniaka czy „Superjednostka” Teresy Czepiec. Do konkursu zakwalifikował się także film dokumentalny o życiu i twórczości Czesława Niemena „Sen o Warszawie” w reżyserii Krzysztofa Magowskiego, jak również obraz o Jerzym Kukuczce „Jurek” w reżyserii Pawła Wysoczańskiego.

Wśród produkcji zagranicznych znalazły się m.in. dwa filmy nominowane do Oscara „The Reaper” (reż. Gabriel Serra Arguello, Meksyk) i „White Earth” (reż. Christian Jensen, USA), a także film Iulii Stoian z Wielkiej Brytanii „Honey on wounds”, „See no evil” z Holandii w reżyserii Josa de Puttera czy „The Ukrainians” Leonida Kantera i Iwana Jasnyja z Ukrainy. Obok prezentacji filmów konkursowych odbędą się pokazy specjalne, m.in. blok filmów o tematyce sportowej, przegląd filmów Magdaleny Piekorz czy retrospektywa Krzysztof Krauze in memoriam. Ponadto spotkania z twórcami i gośćmi festiwalu, m.in. z Jerzym Morawskim, współtwórcą filmów dokumentalnych Krzysztofa Krauze, a także dwóch obrazów fabularnych – „Dług” i „Gry uliczne”. Widzowie mogą także liczyć na uczestnictwo w wykładach czy warsztatach Masterclass.

Nagrodą dla zwycięzcy konkursu Gdańsk DocFilm Festival jest statuetka Brama Wolności oraz nagroda pieniężna ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza. Jak co roku wręczone zostaną wyróżnienia specjalne, w tym nominacje polskich twórców do Nagrody Młodego Kina im. Jana Machulskiego, a także jeden z filmów zostanie uhonorowany nagrodą publiczności.

Wstęp na festiwalowe projekcje jest WOLNY.