11.11.2018

100 NA 100. MUZYCZNE DEKADY WOLNOŚCI | koncert

termin | 11 listopada 2018, niedziela, godz. 22
miejsce | ECS, audytorium 
wstęp | wolny + REJESTRACJA MIEJSC / od 5 listopada

Projekt 100 na 100. Muzyczne dekady wolności to unikatowe w skali światowej przedsięwzięcie, którego celem jest prezentacja wybranych dzieł muzyki polskiej czasu niepodległości. Powstałe po 1918 roku utwory wskazują na to, co w twórczości rodzimych kompozytorów w ostatnim stuleciu najpiękniejsze, najbardziej wartościowe, swoją oryginalnością i estetyczną odrębnością z powodzeniem oddziałujące na światowy krwiobieg kultury muzycznej.

Oprócz starannie wybranej listy 100 arcydzieł, które wyszły spod ręki blisko 90 kompozytorów, licznych wydawnictw nutowych i książkowych, atrakcyjnych publikacji dla najmłodszych, nowych nagrań w wykonaniu najwybitniejszych polskich artystów, 11 listopada 2018 na 11 estradach na świecie i w 11 najlepszych salach koncertowych w Polsce, zabrzmi 100 utworów polskich kompozytorów w interpretacji znakomitych solistów, orkiestr, chórów i zespołów o międzynarodowej renomie.

W tym dniu ostatnim z cyklu muzycznych wydarzeń będzie koncert w Europejskim Centrum Solidarności, podczas którego zaprezentowane zostaną nagrania kompozycji stanowiących dorobek Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Muzycznego odniesienia do spuścizny studia dokonają na żywo Michał Jacaszek i Stefan Wesołowski w trzech 10-minutowych odsłonach (PRES Revisited I, II, III). Koncert wzbogacony zostanie o warstwę video przygotowaną przez artystów gdańskiej sceny audiowizualnej i sceny taneczne.

PROGRAM MUZYCZNY
Włodzimierz Kotoński / Etiuda na jedno uderzenie w talerz
Krzysztof Penderecki / Psalmus 1961
Andrzej Dobrowolski / Muzyka na taśmę nr 1
Eugeniusz Rudnik / Dixi
Bogusław Schaeffer / Assemblage I
Bohdan Mazurek / Esperienza
Wojciech Michniewski / Szeptet
Tomasz Sikorski / Samotność dźwięków
Krzysztof Knittel / Resztki
Paweł Szymański / ...pod jaworem
Elżbieta Sikora / Janek Wiśniewski–décembre-Pologne

szczegóły | → stonasto.pl