(NIE)DOCIERANIE | urodziny przestrzeni SOLIDARNOŚĆ CODZIENNIE

termin | 31 sierpnia 2018
miejsce | ECS, pl. Solidarności 1
wstęp | wolny + rezerwacja (zakończona)

Ponad pięć tysięcy osób wzięło udział w 600 wydarzeniach firmowanych przez SOLIDARNOŚĆ CODZIENNIE. Mija rok od inauguracji tej przestrzeni na trzecim piętrze ECS. Chcemy to uczcić zapraszając na spotkanie z aktywistami z całej Polski. Urodziny SOLIDARNOŚCI CODZIENNIE odbyły się 31 sierpnia.
Pozytywna przestrzeń, przez którą każdego dnia przewijają się dziesiątki aktywistów i uczestników spotkań, pokazów oraz wystaw – to właśnie SOLIDARNOŚĆ CODZIENNIE. Otwarta w sierpniu 2017 przestrzeń stała się naturalnym środowiskiem dla aktywistów i aktywistek.
Ten rok pokazał nam, jakie są potrzeby trójmiejskich aktywistów. Uruchomiliśmy ścieżki szkoleniowe m.in. w ramach GDAŃSKIEJ SZKOLY SOLIDARNOŚCI CODZIENNIE. Społecznicy mogą też korzystać z doradztwa prawnego, księgowego, merytorycznego oraz z przedsiębiorczości społecznej. Właśnie tu – na trzecim piętrze ECS – mówi Bartosz Rief, koordynator przestrzeni SOLIDARNOŚĆ CODZIENNIE.
To miejsce, w którym pokazujemy, jak być solidarnym każdego dnia. Inicjatywy zgłaszać mogą wszyscy – tak na przykład rozpoczął działanie DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY 30 MIEJSC, którego spotkania przygotowują mieszkańcy Gdańska.
Cieszymy się, że możemy towarzyszyć tym grupom. Widzimy jak osoby, które pracowały w naszej przestrzeni, zakładają organizacje, piszą projekty i dostają dofinansowania na swoje działania, a nawet powołują do życia festiwale – dodaje Bartosz Rief.
Hasło przewodnie spotkania – (nie)docieranie – to słowo, które pojawiało się wielokrotnie podczas naszych spotkań. Komunikacja i dialog z grupami, których nie znamy, jest podstawą myślenia o działaniach społecznych i pierwszym krokiem ku zmianie. Naszym tegorocznym wyzwaniem jest wychodzenie ze swoich baniek społecznych oraz cierpliwe wsłuchiwanie się w siebie i innych, żeby dotrzeć do podskórnego nurtu szerszej wspólnoty. Głos oddaliśmy społecznikom, artystom, badaczom, którzy przeprowadzą nas przez meandry naszych ograniczeń. (NIE)DOCIERANIU poświęciliśmy też drugi numer ZESZYTU SOLIDARNOŚCI CODZIENNIE.

Fot. Dawid Linkowski / Archiwum ECS

URODZINY PRZESTRZENI SOLIDARNOŚĆ CODZIENNIE
31 sierpnia 2018, piątek, godz. 9–21


Program

/ godz. 9.00–10.00 WSPÓLNE ŚNIADANIE
/ godz. 10.00–10.30 PRZEJŚCIE PRZEZ BRAMĘ
/ godz. 10.30–11.15 WYKŁAD
/ godz. 11.15–13.15 WARSZTATY ZMYSŁOWO-SPOŁECZNE
czyli jak pachną, mówią, wyglądają i co słyszą ludzie, których nie znamy
/ godz. 13.15–13.45 przerwa obiadowa
/ godz. 13.45–15.45 STOLIKI DYSKUSYJNE
/ godz. 15.45–16.45 PODSUMOWANIE
/ godz. 16.45–18.15 SPOŁECZNICY | subiektywne zwiedzanie wystawy stałej ECS
/ godz. 18.30 ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ „ZAPROSZENIE NA KOLACJĘ” | wernisaż
/ godz. 21.00 zakończenie urodzin