06.02.2021

„STÓŁ BEZ KANTÓW” | 6 lutego 1989

Obrady Okrągłego Stołu były początkiem przemian demokratycznych w Polsce. Rozmowy między przedstawicielami władz i Solidarności trwały od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 roku.

W wyniku negocjacji podpisano porozumienie, które oznaczało legalizację Solidarności i przeprowadzenie częściowo wolnych wyborów do Sejmu, a w pełni wolnych do Senatu. Zdecydowano o utworzeniu urzędu prezydenta wybieranego przez Zgromadzenie Narodowe. Opozycja dostała zgodę na wydawanie ogólnokrajowego dziennika i reaktywację „Tygodnika Solidarność”.
Obrady Okrągłego Stołu cieszyły się wielkim zainteresowaniem oficjalnych mediów, a także tych działających w podziemiu. Gazety reżimowe były pełne optymistycznych tytułów w rodzaju: „Stół bez kantów”, „Spotkanie wielkiej szansy”, „Albo teraz, albo nigdy”. Natomiast prasa opozycyjna ostrożnie podchodziła do rozmów przy Okrągłym Stole, przestrzegając przed przedwczesnym entuzjazmem wobec ustaleń, od których – jej zdaniem – rządzący mogli w każdej chwili odstąpić.
Słynny mebel, okrągły stół, powstał w Zakładach Wytwórczych Mebli Artystycznych „Henryków”. Stół o średnicy 8,4 metra składa się z 14 segmentów, przy których przewidziano po cztery miejsca. Wykonano go z drewna dębowego pochodzącego z podlaskiej Hajnówki, w ekspresowym terminie 20 dni. Przy jego produkcji przez 12 godzin na dobę pracowało 20 osób. Budowę stołu ukończono już 24 października 1988 roku. Mebel jest eksponowany w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, gdzie toczyły się obrady Okrągłego Stołu.Historię tę opowiadamy w sali E wystawy stałej DROGA DO DEMOKRACJIO obradach okrągłego stołu mówi dr Jakub Kufel z Wydziału Naukowego ECS
 
Produkcja stołu w Zakładach Wytwórczych Mebli Artystycznych „Henryków”
fot. Aleksander Jałosiński / FORUM
/ z Katalogu wystawy stałej ECS
W kolekcji pamiątek historycznych ECS mamy dokument z propozycją oryginalnego rozsadzenia uczestników otwarcia obrad.
Jest to dar Andrzeja Michałowskiego
Początek obrad – 6 lutego 1989, około godz. 14.30.
fot. Anna Beata Bohdziewicz / Zbiory ECS