SPACERY KURATORSKIE

czyli po wystawie stałej i budynku ECS oprowadzają historycy, współautorzy ekspozycji
Oni znają wystawę stałą ECS jak nikt inny – historycy i muzealnicy, którzy tworzyli ekspozycję oraz szefowie projektów, realizowanych przez ECS, ludzie różnych specjalności i pasji. Historii, które mają do opowiedzenia nie przeczytacie w książkach! We wszystkie pierwsze niedziele miesiąca zapraszamy na spacery kuratorskie po wystawie stałej, a każda przechadzka jest inna, żaden temat nie powtórzą się.

Zwiedzając wystawę stałą nasi goście dowiadują się o bohaterach nie tylko pierwszego planu, o powszechnie nieznanych wydarzeniach, przyczynach i skutkach. Odsłaniamy konteksty i łączymy w ciągi zdarzeń odległe od siebie w czasie fakty. To opowieści ciekawe zarówno dla urodzonych przed 1989 rokiem, jak i młodych, dla których stan wojenny jest tak samo zamierzchły jak bitwa pod Grunwaldem. Co ciekawe, na ekspozycję w ECS można wracać wielokrotnie, bo utkana jest z setek opowieści, których nie sposób ogarnąć podczas jednego zwiedzania.

 
6 października 2019 | „KINO JEST NAJWAŻNIEJSZĄ ZE SZTUK”. Spacer filmowy
W ilu filmach wystąpił Lech Wałęsa i czy zawsze, były to dzieła związane z Solidarnością? Która aktorka, jako jedyna Polka, patrzyła na Amerykanów z okładki „Newsweeka”? Czy rację miał Włodzimierz Lenin, wódz radzieckiej rewolucji, patron Stoczni Gdańskiej w czasach PRL, twierdząc, że: „Kino jest najważniejszą ze sztuk”?
Dla ECS to miesiąc spotkania z kinem – czas filmowego All About Freedom Festival, który odbędzie się 11–19 października. Podczas spaceru filmowego po wystawie stałej, zapowiadającego AAFF, popatrzymy na współczesną polską historię z pozycji widzów – siedzących w kinach lub przed telewizorami, w Polsce i za granicą.
– „Co nam zostało z tych lat…”, śpiewał tęsknie przedwojenny amant filmowy Tadeusz Faliszewski, i słowa te możemy odnieść do dziejów Solidarności, takich, jakimi widzieli ją twórcy kin – mówi Arkadiusz Bilecki. – To historia bardzo filmowa, jakby skonstruowana wg wzorców kina, co znakomicie wyczuł i kilkakrotnie wykorzystał Andrzej Wajda.


oprowadza | Arkadiusz Bilecki
Politolog z wykształcenia, z zawodu zajmuje się słowem pisanym – był dziennikarzem, redaktorem i autorem reklam. W ECS od siedmiu lat pracuje w Dziale Promocji i PR.
Wspólnie z przyjaciółmi z Klubu Miłośników Stawki napisał przewodnik po Polsce śladami Hansa Klossa, agenta J-23 z hitowego serialu. Za Zygmuntem Kałużyńskim uważa kino za najbardziej demokratyczną sztukę – w ciemnościach sali kinowej wszyscy są sobie równi.

→ rezerwacja miejsc
 


→ HARMONOGRAM SPACERÓW KURATORSKICH