SPACERY KURATORSKIE

czyli po wystawie stałej i budynku ECS oprowadzają historycy, współautorzy ekspozycji

Oni znają wystawę stałą ECS jak nikt inny – historycy i muzealnicy, którzy tworzyli ekspozycję oraz szefowie projektów, realizowanych przez ECS, ludzie różnych specjalności i pasji. Historii, które mają do opowiedzenia nie przeczytacie w książkach! We wszystkie pierwsze niedziele miesiąca zapraszamy na spacery kuratorskie po wystawie stałej, a każda przechadzka jest inna, żaden temat nie powtórzą się.

Zwiedzając wystawę stałą nasi goście dowiadują się o bohaterach nie tylko pierwszego planu, o powszechnie nieznanych wydarzeniach, przyczynach i skutkach. Odsłaniamy konteksty i łączymy w ciągi zdarzeń odległe od siebie w czasie fakty. To opowieści ciekawe zarówno dla urodzonych przed 1989 rokiem, jak i młodych, dla których stan wojenny jest tak samo zamierzchły jak bitwa pod Grunwaldem. Co ciekawe, na ekspozycję w ECS można wracać wielokrotnie, bo utkana jest z setek opowieści, których nie sposób ogarnąć podczas jednego zwiedzania.

SPACER ARCHITEKTONICZNY

4 sierpnia 2019, niedziela, godz. 12
miejsce | ECS, pl. Solidarności 1 w Gdańsku
wejście | przez historyczną stoczniową Bramę nr 2
parking podziemny | wjazd od ul. ks. Jerzego Popiełuszki
zbiórka | ECS, hol główny (vis-à-vis kas), szukajcie dużego długopisu Lecha Wałęsy
wstęp | rezerwacja  +  bilet: 25 zł/os. (bilet normalny) lub 20 zł/os. (bilet ulgowy)

58 zespołów z całego świata walczyło w konkursie architektonicznym na opracowanie koncepcji budynku ECS. Jury najwyżej oceniło projekt Przedsiębiorstwa Projektowo-Wdrożeniowego FORT z Gdańska – architektów Wojciecha Targowskiego, Pawła Czarzastego, Piotra Mazura i Antoniego Taraszkiewicza. Zapraszamy na kuratorskie oprowadzanie po budynku ECS, w roli przewodnika szef zespołu – Wojciech Targowski, twórca koncepcji i główny architekt budynku ECS.
– Źródłem pomysłu na ten budynek była moja wizyta w stoczni dawno temu, kiedy jeszcze pełną parą zakład pracował. Zrobiłem kilka zdjęć blach kadłubowych czekających na użycie w produkcji. Stały oparte na stojakach. To był niezwykle surowy, dynamiczny przekaz. Wciąż pamiętam światłocień i rytm, tworzące formę prawie rzeźbiarską – opowiada Wojciech Targowski, a to tylko przedsmak.
 
oprowadza | Wojciech Targowski
Absolwent architektury na Politechnice Gdańskiej (1982), czynny zawodowo architekt i profesor Politechniki Gdańskiej. Wraz z Piotrem Mazurem i Antonim Taraszkiewiczem prowadzili pracownię FORT. Od 2017 roku jest właścicielem powstałej z jej podziału pracowni projektowej FORT TARGOWSKI sp. z o.o. Ma na swoim koncie wiele realizacji, od mieszkaniowych przez obiekty użyteczności publicznej po monumenty, a wreszcie rzeźbiarską bryłę Europejskiego Centrum Solidarności.

 
→ rezerwacja miejsc


HARMONOGRAM SPACERÓW KURATORSKICH