PROJEKT PRZENOSIMY NA STYCZEŃ 2022

Projekt DOBRE SŁOWO / SŁOWO ZŁE – który miał się odbyć w drugą rocznicę śmierci prezydenta Pawła Adamowicza – przenosimy na styczeń 2022 roku. Teraz zapraszamy na PROLOG – ćwiczenia do samodzielnej realizacji w domu czy pracy, dzięki którym poprawią się nasze relacje z innymi ludźmi, a słowa będą budować, nie ranić.

Na zakończenie żałobnego tygodnia po zabójstwie prezydenta Pawła Adamowicza odbył się w Europejskim Centrum Solidarności pierwszy WIECZÓR DLA PRZYJACIELA. Już wówczas zapadła decyzja, że corocznie w styczniu będą realizowane projekty zapraszające gdańszczanki i gdańszczan do rozmowy o sprawach ważnych dla wspólnoty. Nieprzypadkowe to miejsce, bo ECS powstało z inicjatywy prezydenta, a w styczniu 2019 roku w ogrodzie zimowym stanęła jego trumna, abyśmy wszyscy mogli się z nim pożegnać.Twarzą w twarz
Od wielu miesięcy przygotowywaliśmy projekt DOBRE SŁOWO / SŁOWO ZŁE, wierząc, że pandemia pozwoli nam go zrealizować. Okazało się to niemożliwe. Już dziś zapraszamy na spotkanie w styczniu 2022 roku, twarzą w twarz, bo intymnej relacji, aby mówić o sprawach tak ważnych, nie da się osiągnąć w Internecie.
– Projekt DOBRE SŁOWO / SŁOWO ZŁE musi się odbyć twarzą w twarz, w dobie pandemii przenoszenie go do sieci uznaliśmy za chybiony pomysł – mówi Magdalena Mistat, zastępca dyrektora ECS. – Wszystkie realizacje artystyczne i debaty planowane przez ECS w ramach tego projektu na styczeń 2021 roku odbędą się w styczniu 2022 roku.
Dlaczego DOBRE SŁOWO / SŁOWO ZŁE? Bo słowa mają ogromną moc, uskrzydlają, ale i potrafią zabić. Trzeba o nich rozmawiać, bo w sferze prywatnej i publicznej to sfera bardzo nieuporządkowana. Złe słowo było jedną z przesłanek zabójstwa prezydenta Pawła Adamowicza.
Zaplanowano m.in. instalacje artystyczne dobrych i złych słów (kompozycje te miały być miejscami interakcji z publicznością), performatywne dzielenie się poezją – 1 aktor, 1 wiersz, 1 słuchacz, Wieczór dla przyjaciela oraz warsztaty dla dorosłych i rodzin.
– Dziękujemy wszystkim, którzy tak licznie odpowiedzieli na naszą inicjatywę, ofiarowali nam dobre słowa i ukochaną poezję – mówi Magdalena Mistat. – Za życzliwość i twórczy namysł dziękujemy też dwóm gdańskim artystkom, które towarzyszyły nam w przygotowaniach – Magdalenie Peli (sztuki wizualne) i Małgorzacie Brajner (recytacje performatywne). Widzimy się w styczniu 2022 roku.

Zrób to sam w domu

Pod hasłem PROLOG zaprosiło na warsztaty online dorosłych – „Dobre słowo ma moc” (11 stycznia) i rodziców nastolatków – „Dobre słowo rodzica = supermoc dziecka!” (12 stycznia). Wejściówki szybko się rozeszły.
– Uczestnicy warsztatów zwracali uwagę na fakt, że słowo jest niedocenianym, bezpłatnym i posiadanym przez nas wszystkich narzędziem budowania pozytywnych relacji międzyludzkich – relacjonuje psycholożka Aleksandra Musielak, która prowadziła warsztaty. – Ważnym wątkiem okazało się zauważanie tych, którzy na co dzień są niezauważalni, a mają ogromny wpływ na nasze życie: kierowcy autobusu, sprzedawczynie w sklepie, rejestratorki w przychodni, urzędnicy. Poczucie docenienia to jedna z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Każdy z nas lubi czuć się potrzebny i wiedzieć, że jego działania mają sens. Wyrażajmy więc naszą wdzięczność za najprostsze rzeczy, które inni robią dla nas, i pamiętajmy: mówić można również nie używając słów – uśmiechem, mrugnięciem oka, poklepaniem po ramieniu. Dobrych słów nigdy za dużo, a jedno wypowiedziane działa jak reakcja łańcuchowa, uruchamiając kolejne.
Dział Projektów Edukacyjnych ECS w ramach PROLOGU zachęca rodziców do zabawy z dzieckiem, która wpływa na pozytywne budowanie relacji, a nas wszystkich do wykonania w domu lub w gronie przyjaciół zadania na uważne słuchanie. Warto, bo jak dowiodły warsztaty – niewielu rodziców nastolatków umiało przywołać słowa wsparcia, które sami jako nastolatki otrzymali od rodziców, a większość konfliktów w dorosłym życiu bierze się z problemów komunikacyjnych.
– Gwarantuję, że nasze ćwiczenia nie są skomplikowane – mówi Aleksandra Maciejewska, edukatorka ECS. – To fakt, że wymagają nieco czasu i uwagi, ale warto ponieść ten trud, bo dobre, pozytywne słowa ofiarowywane od najmłodszych lat bardzo procentują w komunikacji z innymi w dorosłym życiu. Dobre słowa mogą wnieść wiele dobrego w nasz odbiór świata, relacje domowe i służbowe. Przećwiczyłam na sobie samej i polecam.
13 i 14 stycznia na fasadzie ECS będą wyświetlane fotograficzne wspomnienia prezydenta Pawła Adamowicza – z czasów, gdy był z nami (godz. 17–23), a na pl, Solidarności powstanie wielkie serce ze świateł zniczy.

→ ĆWICZENIA na pozytywne wzmocnienie i uważne słuchanie