SPACERY KURATORSKIE

czyli po wystawie stałej i budynku ECS oprowadzają historycy, współautorzy ekspozycji

Oni znają wystawę stałą ECS jak nikt inny – historycy i muzealnicy, którzy tworzyli ekspozycję oraz szefowie projektów, realizowanych przez ECS, ludzie różnych specjalności i pasji. Historii, które mają do opowiedzenia nie przeczytacie w książkach! We wszystkie pierwsze niedziele miesiąca zapraszamy na spacery kuratorskie po wystawie stałej, a każda przechadzka jest inna, żaden temat nie powtórzą się.

Zwiedzając wystawę stałą nasi goście dowiadują się o bohaterach nie tylko pierwszego planu, o powszechnie nieznanych wydarzeniach, przyczynach i skutkach. Odsłaniamy konteksty i łączymy w ciągi zdarzeń odległe od siebie w czasie fakty. To opowieści ciekawe zarówno dla urodzonych przed 1989 rokiem, jak i młodych, dla których stan wojenny jest tak samo zamierzchły jak bitwa pod Grunwaldem. Co ciekawe, na ekspozycję w ECS można wracać wielokrotnie, bo utkana jest z setek opowieści, których nie sposób ogarnąć podczas jednego zwiedzania.

ŚLADAMI KOR

7 lipca, niedziela, godz. 12
miejsce | ECS, pl. Solidarności 1 w Gdańsku
wejście | przez historyczną stoczniową Bramę nr 2
parking podziemny | wjazd od ul. Nowomiejskiej
zbiórka | ECS, hol główny (vis-à-vis kas), szukajcie dużego długopisu Lecha Wałęsy
wstęp | rezerwacja  +  bilet: 25 zł/os. (bilet normalny) lub 20 zł/os. (bilet ulgowy)

Powołanie Komitetu Obrony Robotników było wielkim sukcesem i ewenementem w skali państw bloku wschodniego. Oto bowiem po raz pierwszy powstała jawna organizacja, której głównym celem była walka o prawa człowieka pod komunistyczną władzą. Przejście do działalności otwartej, zapoczątkowane przez KOR, stanowiło dla opozycji przekroczenie rubikonu, który zdecydowanie ułatwił działanie pozostałym. Jak to się stało, że grupka osób wywodząca się z najróżniejszych środowisk, nie bała się działać w obronie najsłabszych, choć wiedzieli, że w każdej chwili mogą ich spotkać za to represje ze strony reżimu komunistycznego? Dlaczego tak wiele osób współpracujących z KOR, miało niebagatelny wpływ na to, że możemy żyć w wolnym kraju? Na te i wiele innych pytań poszukamy podczas spaceru po wystawie stałej.
 
  oprowadza | Maciej Gach
Archiwista i nauczyciel. Absolwent Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku politologia oraz pedagogika. Od dobrych kilku lat zajmuje się popularyzacją biegania w ramach akcji Radia Gdańsk – Pomorze Biega i Pomaga. Autor artykułów publicystycznych dotyczących bieżących wydarzeń w Polsce i na świecie. Koneser polskiej kinematografii oraz miłośnik gier komputerowych. W ECS pracuje od czerwca 2018 roku.

rezerwacja miejscHARMONOGRAM SPACERÓW KURATORSKICH