SPACERY KURATORSKIE

czyli po wystawie stałej i budynku ECS oprowadzają historycy, współautorzy ekspozycji
Oni znają wystawę stałą ECS jak nikt inny – historycy i muzealnicy, którzy tworzyli ekspozycję oraz szefowie projektów, realizowanych przez ECS, ludzie różnych specjalności i pasji. Historii, które mają do opowiedzenia nie przeczytacie w książkach! We wszystkie pierwsze niedziele miesiąca zapraszamy na spacery kuratorskie po wystawie stałej, a każda przechadzka jest inna, żaden temat nie powtórzą się.

Zwiedzając wystawę stałą nasi goście dowiadują się o bohaterach nie tylko pierwszego planu, o powszechnie nieznanych wydarzeniach, przyczynach i skutkach. Odsłaniamy konteksty i łączymy w ciągi zdarzeń odległe od siebie w czasie fakty. To opowieści ciekawe zarówno dla urodzonych przed 1989 rokiem, jak i młodych, dla których stan wojenny jest tak samo zamierzchły jak bitwa pod Grunwaldem. Co ciekawe, na ekspozycję w ECS można wracać wielokrotnie, bo utkana jest z setek opowieści, których nie sposób ogarnąć podczas jednego zwiedzania.


3 listopada 2019 | PATRIOTYZM
Patriotyzm, o którym opowiadamy na wystawie stałej ECS, to w znakomitej większości solidarność z drugim człowiekiem, członkami wspólnoty, z ojczyzną. To solidarność ze zwolnionym z pracy, prześladowanym, aresztowanym czy poniżonym. Taki patriotyzm zrodzony z solidarności wyzwala potencjał do zmiany, rodzi kulturę pokojowych przemian, a w efekcie potrzebę porozumienia i pojednania. Poprzez pokazywanie i promowanie na wystawie osiągnięć bohaterów walczących z systemem komunistycznym o prawa człowieka i godność robotnika, przywracamy dumę z naszego największego sukcesu – pokojowej rewolucji Solidarności. Ta duma właśnie, wolna od przesądów, ksenofobii, szowinizmu, niechęci do innego, staje się elementem nowego patriotyzmu. Z okazji zbliżającego się święta niepodległości zapraszamy na spacer po wystawie stałej śladami wydarzeń, w których patriotyczne uniesienia odegrały kluczową rolę w polskiej drodze do wolności.
oprowadza | Konrad Knoch
Doktor nauk historycznych, pracownik Działu Badań Historycznych Europejskiego Centrum Solidarności, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego. Kierował pracą zespołu tworzącego wystawę stałą ECS. Redaktor sekcji tematycznej „Historia mediów i dziennikarstwa” w czasopiśmie „Media. Biznes. Kultura”. Przygotował m.in. prace pod tytułem «Regionalna Komisja Koordynacyjna NSZZ „Solidarność” Region Gdańsk w latach 1982–1989», opublikowaną w książce pod red. A. Friszkego „Solidarność podziemna 1981–1989” (2006) oraz „Pisma liberalne drugiego obiegu w Polsce w latach 1979–1990”, książkę nagrodzoną w konkursie na najlepszy debiut historyczny (2012). Autor artykułów poruszających problematykę prasy niezależnej i oficjalnej w PRL, biogramów działaczy opozycji, dokumentuje działania podziemnych wydawców.


→ rezerwacja miejsc
 


HARMONOGRAM SPACERÓW KURATORSKICH